Magiczne Boze Narodzenie w Hanowerze 09.12.2005

                                Anna Szabela z corka Martyna

 

  W sobotni wieczór 9 grudnia 2005 r.w Domu Kultury przy Vahrenwaldstr.92 w Hanowerze spotkaliśmy się przy Wigilijnym Stole. Wszystkich zgromadzonych przywitał prezes Stowarzyszenia Unia Patriotów Polskich Roman Rychlicki, a najmłodsze członkinie naszej organizacji ubrane w piękne stroje krakowskie rozdały opłatki. Wieczerza wigilijna upłynęła przy akompaniamencie grającego na akordeonie Michała Kolisza na śpiewaniu kolęd po polsku i niemiecku. O polskich zwyczajach świątecznych opowiedziała Anna Szabela. Zatańczyły dziewczęta ubrane w piękne stroje krakowskie, góralskie i cieszyńskie. Wszystkich rozbawił najmłodszy klaun Daniel Stock, a niespodzianką wieczoru był taniec na wózku inwalidzkim wykonany przez Piotra Rychlickiego z mamą. Gośćmi naszej imprezy byli p. Grażyna Kamień-Söffker z radia "Flora" oraz przyjaciele z Poznania i Kołobrzegu.
 Na zakończenie uroczystego spotkania prezes Unii Roman Rychlicki wręczył dyplomy najbardziej zaangażowanym członkom naszego stowarzyszenia, przyznając im tytuł "Przyjaciela Unii Patriotów Polskich". Wyróżnienia otrzymali Michał Kolisz, Alfred Zapał i Stanisław Gorczyński - "Za bezinteresowną działalność na rzecz Polonii Hanowerskiej, za wrażliwość na krzywdę, cierpienie i niedostatek osób niepełnosprawnych, za wiarę w ludzką życzliwość i za podtrzymywanie polskich tradycji".

 

 

 

 

 

 

Żegnaliśmy się szczęśliwi, dziękując pani Irenie za tak pięknie przygotowane Magiczne Boże Narodzenie.


 Irena Rychlicka całe swe życie poświęca polskiej kulturze i służy pomocą. Ponad 15 lat pracowała z dziećmi i młodzieżą przy Polskiej Misji Katolickiej w Hanowerze. Jest założycielką zespołu folklorystycznego "Polonia" (1987-1998), współzałożycielką Biura Łączności Organizacji Polonijnych w Hanowerze (1993), pomysłodawcą "Spotkań Polonijnych", współorganizatorką Festiwalu Zespołów Folklorystycznych (1997) i Spotkań Niepełnosprawnych w ramach "Europejskiego Roku Niepełnosprawnych (2003) oraz koordynatorem ds. kultury Unii Patriotów Polskich w Hanowerze. W 1996 roku odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi.

Barbara Burak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taniec na wozku w wykonaniu Piora  Rychlickiego z mama